EOS Power LFWLT300-1000
Part No.:
LFWLT300-1000
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LFWLT300-1000.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 140W
Shipping
LFWLT300-1000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
WLT300 (300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
40 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
140W (200W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)