EOS Power LFWLT200-1302
Part No.:
LFWLT200-1302
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LFWLT200-1302.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 160W
Shipping
LFWLT200-1302 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
WLT200 (200W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
160W (200W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)