Festo Corporation LFR-N1/4-D-16-O-MIDI-T18-EX4
Part No.:
LFR-N1/4-D-16-O-MIDI-T18-EX4
Datasheet:
LFR-N1/4-D-16-O-MIDI-T18-EX4.pdf
Shipping
LFR-N1/4-D-16-O-MIDI-T18-EX4 Specifications
Operating Pressure:
14.5 ~ 290 PSI (1 ~ 20 bar)
Pressure Regulation:
7.3 ~ 232 PSI (0.5 ~ 16 bar)
Flow Rate:
390GPM (1475LPM)
Features:
Connection Method:
NPT1/4
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C