Festo Corporation LFR-N1/2-D-16-O-MIDI-T18-EX4
Part No.:
LFR-N1/2-D-16-O-MIDI-T18-EX4
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Preparation-Treatment
Package:
Datasheet:
LFR-N1/2-D-16-O-MIDI-T18-EX4.pdf
Description:
FILTER REGULATOR
Shipping
LFR-N1/2-D-16-O-MIDI-T18-EX4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Filter Regulator
Operating Pressure:
14.5 ~ 290 PSI (1 ~ 20 bar)
Pressure Regulation:
7.3 ~ 232 PSI (0.5 ~ 16 bar)
Flow Rate:
520GPM (1970LPM)
Features:
Connection Method:
NPT1/2
Filtration Level:
40µm
Fluid Type:
Compressed Air, Inert Gas
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C