Cosel USA, Inc. LFP240F-24-SNY
Part No.:
LFP240F-24-SNY
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LFP240F-24-SNY.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V
Shipping
LFP240F-24-SNY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
LFP (240W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.09" L x 3.31" W x 1.81" H (180.1mm x 84.1mm x 46.0mm)