EOS Power LFMWLT40-1002-II
Part No.:
LFMWLT40-1002-II
Datasheet:
LFMWLT40-1002-II.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Shipping
LFMWLT40-1002-II Specifications
Series:
LFMWLT40 (40W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output 1:
2.7 A
Power (Watts):
40W
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)