EOS Power LFMWLT200-1304-2
Part No.:
LFMWLT200-1304-2
Datasheet:
LFMWLT200-1304-2.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 160/200W
Shipping
LFMWLT200-1304-2 Specifications
Series:
LFMWLT200 (200W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
4.17 A
Power (Watts):
160W (200W Forced Air)
Voltage - Isolation:
5.9 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.0mm)