EOS Power LFMWLT150-1000
Part No.:
LFMWLT150-1000
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LFMWLT150-1000.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 80W
Shipping
LFMWLT150-1000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
MWLT150 (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
16 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
80W (100W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
5.9 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)