Texas Instruments LFC789D25CPWR
Part No.:
LFC789D25CPWR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
LFC789D25CPWR.pdf
Description:
IC LNR REG CTRLR 2OUT 8TSSOP
Shipping
LFC789D25CPWR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Positive Fixed and Adjustable
Number of Outputs:
2
Current - Supply:
2.5mA
Voltage - Input:
9V ~ 16V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C