Cosel USA, Inc. LEP240F-48
Part No.:
LEP240F-48
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LEP240F-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Shipping
LEP240F-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
LEP (240W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
240W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)