Siemens LEN04C009480B
Part No.:
LEN04C009480B
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LEN04C009480B.pdf
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N4X,30A,9NO,480
Shipping
LEN04C009480B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
LE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
480VAC
Contact Form:
9PST-NO (9 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
408 VAC