Thomas Research Products LED40W-054-C0700-D
Part No.:
LED40W-054-C0700-D
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LED40W-054-C0700-D.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 18-54V 700MA
Shipping
LED40W-054-C0700-D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
LED-40W
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
27 ~ 54V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 4
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
86%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)