Thomas Research Products LED40W-040-C1000-D
Part No.:
LED40W-040-C1000-D
Datasheet:
LED40W-040-C1000-D.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 20-40V 1A
Shipping
LED40W-040-C1000-D Specifications
Series:
LED-40W
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
20 ~ 40V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog
Ratings:
IP66, NEMA 4
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
85%
Size / Dimension:
3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)