Thomas Research Products LED30W-42-C0700
Part No.:
LED30W-42-C0700
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LED30W-42-C0700.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 21-42V 700MA
Shipping
LED30W-42-C0700 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
LED-30W
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
21 ~ 42V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
30 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
87%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
4.92" L x 1.69" W x 0.98" H (125.0mm x 43.0mm x 25.0mm)