Siemens LEBT2B003208B
Part No.:
LEBT2B003208B
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LEBT2B003208B.pdf
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N12,20A,3NO,208
Shipping
LEBT2B003208B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
LE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
208VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
176.8 VAC