Microchip Technology LE50-28-5-15T-A-T
Part No.:
LE50-28-5-15T-A-T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
LE50-28-5-15T-A-T.pdf
Description:
LEO SPACE GRADE RAD TOLERANT DC-
Shipping
LE50-28-5-15T-A-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
LE50-28 (50W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
22V
Voltage - Input (Max):
38V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
50W
Voltage - Isolation:
100 V
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
82%
Operating Temperature:
-55°C ~ 70°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.05" L x 2.50" W x 0.50" H (77.5mm x 63.5mm x 12.7mm)