Cincon Electronics Co. LTD LDP60B480-C062BR
Part No.:
LDP60B480-C062BR
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LDP60B480-C062BR.pdf
Description:
LED DRIVER
Shipping
LDP60B480-C062BR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
LDP60 (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
625mA, 625mA
Power (Watts):
60 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Non-Dimmable
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
87%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
10.32" L x 1.58" W x 0.99" H (262.0mm x 40.0mm x 25.2mm)