Littelfuse Inc. LDFJ035.T
Part No.:
LDFJ035.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
LDFJ035.T.pdf
Description:
FUS 600V H/S CLASS J 35A
Shipping
LDFJ035.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® LDFJ
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
35A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
J
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
1.059" Dia x 2.382" L (26.90mm x 60.50mm)