Cosel USA, Inc. LDC30F-1-C
Part No.:
LDC30F-1-C
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LDC30F-1-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W
Shipping
LDC30F-1-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
LDC (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame, Conformal Coated
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 110 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3 A
Current - Output 2:
1.2 A
Current - Output 3:
300 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
15W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.56" L x 1.02" W x 5.51" H (65.0mm x 25.9mm x 140.0mm)