Cosel USA, Inc. LDC15F-1-G
Part No.:
LDC15F-1-G
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LDC15F-1-G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 10W
Shipping
LDC15F-1-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
LDC (15W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 110 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2 A
Current - Output 2:
300 mA
Current - Output 3:
200 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
10W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.97" L x 1.02" W x 5.00" H (50.0mm x 25.9mm x 127.0mm)