Cosel USA, Inc. LDA300W-12
Part No.:
LDA300W-12
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LDA300W-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 324W
Shipping
LDA300W-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
LDA (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
27 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
324W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.04" L x 4.25" W x 1.85" H (255.0mm x 108.0mm x 47.0mm)