Cincon Electronics Co. LTD LDA100S214-01
Part No.:
LDA100S214-01
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LDA100S214-01.pdf
Description:
LED DRIVER
Shipping
LDA100S214-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
LDA100S (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
214V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Non-Dimmable
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
92%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
8.32" L x 2.28" W x 1.38" H (211.4mm x 58.0mm x 35.0mm)