EPtronics, Inc. LD6W120-14-C0450-TL
Part No.:
LD6W120-14-C0450-TL
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD6W120-14-C0450-TL.pdf
Description:
8~14V@350mA, Phase Dimming
Shipping
LD6W120-14-C0450-TL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD6W-TL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
108VAC
Voltage - Input (Max):
132VAC
Voltage - Output:
8 ~ 14V
Current - Output (Max):
450mA
Power (Watts):
6.3 W
Voltage - Isolation:
3750 V
Dimming:
ELV, Triac
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
80%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.1mm x 36.1mm x 23.1mm)