EPtronics, Inc. LD50W-36-C1400
Part No.:
LD50W-36-C1400
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD50W-36-C1400.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 12-36V 1.4A
Shipping
LD50W-36-C1400 Specifications
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD50W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
12 ~ 36V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
50 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 50°C
Efficiency:
87%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.1mm x 42.9mm x 24.9mm)