EPtronics, Inc. LD50W-111-C0450-RD
Part No.:
LD50W-111-C0450-RD
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD50W-111-C0450-RD.pdf
Description:
55~111V@450mA, 0~10V Dim to 0%
Shipping
LD50W-111-C0450-RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD50W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
55 ~ 111V
Current - Output (Max):
450mA
Power (Watts):
50 W
Voltage - Isolation:
2500 V
Dimming:
0-10V
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Efficiency:
89%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.24" L x 1.69" W x 0.98" H (183.9mm x 42.9mm x 24.9mm)