EPtronics, Inc. LD40W-24-C1400-RD
Part No.:
LD40W-24-C1400-RD
Datasheet:
LD40W-24-C1400-RD.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 8-24V 1.4A
Shipping
LD40W-24-C1400-RD Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
8 ~ 24V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
85%
Size / Dimension:
3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.1mm x 32.0mm)