EPtronics, Inc. LD40W-09-C4450-RD
Part No.:
LD40W-09-C4450-RD
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD40W-09-C4450-RD.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 3-9V 4.45A
Shipping
LD40W-09-C4450-RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD40W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
3 ~ 9V
Current - Output (Max):
4.45A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
82%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.1mm x 32.0mm)