EPtronics, Inc. LD25W-18-C1400-RD
Part No.:
LD25W-18-C1400-RD
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD25W-18-C1400-RD.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 6-18V 1.4A
Shipping
LD25W-18-C1400-RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD25W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
6 ~ 18V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
25 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
81%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.15" Dia x 0.99" H (80.0mm x 25.1mm)