EPtronics, Inc. LD20W-18-C1100
Part No.:
LD20W-18-C1100
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD20W-18-C1100.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 10-18V 1.1A
Shipping
LD20W-18-C1100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD20W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
6 ~ 18V
Current - Output (Max):
1.1A
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
80%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.74" L x 1.61" W x 0.98" H (95.0mm x 40.9mm x 24.9mm)