Amphenol ICC (FCI) LD15P13A4GV00LF
Part No.:
LD15P13A4GV00LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
LD15P13A4GV00LF.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Shipping
LD15P13A4GV00LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
LD
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.409" (10.40mm)