EPtronics, Inc. LD150W-35-C4200-RD
Part No.:
LD150W-35-C4200-RD
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD150W-35-C4200-RD.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 12-35V 4.2A
Shipping
LD150W-35-C4200-RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD150W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
12 ~ 35V
Current - Output (Max):
4.2A
Power (Watts):
150 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
89%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.20" L x 2.33" W x 1.47" H (182.9mm x 59.2mm x 37.3mm)