EPtronics, Inc. LD12W-12-C1000
Part No.:
LD12W-12-C1000
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LD12W-12-C1000.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 6-12V 1A
Shipping
LD12W-12-C1000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LD12W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
6 ~ 12V
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
12 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 50°C
Efficiency:
77%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.1mm x 36.1mm x 23.1mm)