KYOCERA AVX LD035C104KAB2A
Part No.:
LD035C104KAB2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
LD035C104KAB2A.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Shipping
LD035C104KAB2A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
LD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)