Curtis Industries LCT-10-C-N4
Part No.:
LCT-10-C-N4
Manufacturer:
Curtis Industries
Category:
Liquid, Level
Package:
Datasheet:
LCT-10-C-N4.pdf
Description:
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS
Shipping
LCT-10-C-N4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Curtis Industries
Series:
LCT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
High/Low Level
Voltage - Supply:
120VAC
Sensitivity:
1kOhm ~ 100kOhm
Features:
Adjustable Sensitivity, Auxiliary Contactor, Delay Timer, NEMA 4 Rated Enclosure Included
Distance - Control To Sensor (Max):
Output Type:
Relay
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120VAC
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C