Aries Electronics LCQT-QFP0.5-52
Part No.:
LCQT-QFP0.5-52
Manufacturer:
Aries Electronics
Category:
Socket Adapters
Package:
Datasheet:
LCQT-QFP0.5-52.pdf
Description:
SOCKET ADAPTER MULT PKG TO 52QFP
Shipping
LCQT-QFP0.5-52 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Aries Electronics
Series:
Correct-A-Chip®
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Convert From (Adapter End):
Multiple Packages
Convert To (Adapter End):
QFP
Number of Pins:
52
Pitch - Mating:
0.020" (0.50mm)
Contact Finish - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Pitch - Post:
0.100" (2.54mm)