L-com LCPWR14Z-3M
Part No.:
LCPWR14Z-3M
Manufacturer:
L-com
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
LCPWR14Z-3M.pdf
Description:
N5/15P-SJE3X14 C13 LSZH BLK 3M
Shipping
LCPWR14Z-3M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
L-com
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
IEC 320-C13
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
14 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
9.84' (3.00m)
Approval Agency Marking:
Approved Countries:
Color:
Black
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
15A