Panduit Corp LCMA240-12-X
Part No.:
LCMA240-12-X
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Ring Connectors
Package:
Datasheet:
LCMA240-12-X.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 240MM #M12
Shipping
LCMA240-12-X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Pan-Lug™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Type:
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Stud/Tab Size:
M12 Stud
Thickness:
0.209" (5.30mm)
Width - Outer Edges:
1.476" (37.49mm)
Length - Overall:
3.406" (86.51mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
240mm²