Panduit Corp LCMA120-16-L
Part No.:
LCMA120-16-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Ring Connectors
Package:
Datasheet:
LCMA120-16-L.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 120MM #M16
Shipping
LCMA120-16-L Specifications
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Pan-Lug™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Type:
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Stud/Tab Size:
M16 Stud
Thickness:
0.134" (3.40mm)
Width - Outer Edges:
1.083" (27.51mm)
Length - Overall:
2.559" (65.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
120mm²