Panduit Corp LCMA10-5-C
Part No.:
LCMA10-5-C
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Ring Connectors
Package:
Datasheet:
LCMA10-5-C.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 10MM #M5
Shipping
LCMA10-5-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Pan-Lug™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Type:
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Stud/Tab Size:
M5 Stud
Thickness:
0.047" (1.19mm)
Width - Outer Edges:
0.434" (11.02mm)
Length - Overall:
1.213" (30.80mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
10mm²