ARTESYN / Advanced Energy LCM1500L-T-4
Part No.:
LCM1500L-T-4
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LCM1500L-T-4.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Shipping
LCM1500L-T-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
LCM1500 (1500W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
133 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1500W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)