Siemens LCE04C307208A
Part No.:
LCE04C307208A
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LCE04C307208A.pdf
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N4X,30A,3NC,7NO
Shipping
LCE04C307208A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Class LC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
200 ~ 208VAC
Contact Form:
10PST-7NO/3NC (7 Form A, 3 Form B)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-25°C ~ 40°C