Siemens LCE04C008240A
Part No.:
LCE04C008240A
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LCE04C008240A.pdf
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N4X,30A,0NC,8NO
Shipping
LCE04C008240A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Class LC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
230 ~ 240VAC
Contact Form:
8PST-NO (8 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-25°C ~ 40°C