Siemens LCE02C004120A
Part No.:
LCE02C004120A
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LCE02C004120A.pdf
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N12,30A,0NC,4NO
Shipping
LCE02C004120A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
115 ~ 120VAC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-25°C ~ 40°C