Siemens LCE01C012120A
Part No.:
LCE01C012120A
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LCE01C012120A.pdf
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N1,30A,0NC,12NO
Shipping
LCE01C012120A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
LCE0
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
115 ~ 120VAC
Contact Form:
12PST-NO (12 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-25°C ~ 40°C