ARTESYN / Advanced Energy LCC600-48H-9P
Part No.:
LCC600-48H-9P
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LCC600-48H-9P.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Shipping
LCC600-48H-9P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
LCC600 (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
180 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
600W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)