Cosel USA, Inc. LCA150S-24-C
Part No.:
LCA150S-24-C
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LCA150S-24-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 151W
Shipping
LCA150S-24-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
LCA (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 132 VAC, 110 ~ 170 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
151W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.74" L x 2.95" W x 1.34" H (222.0mm x 75.0mm x 34.0mm)