Panasonic Industrial Automation Sales LC4HL8-T6-DC24V
Part No.:
LC4HL8-T6-DC24V
Manufacturer:
Panasonic Industrial Automation Sales
Category:
Counters, Hour Meters
Package:
Datasheet:
LC4HL8-T6-DC24V.pdf
Description:
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT
Shipping
LC4HL8-T6-DC24V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
LC4H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Batch, Tachometer, Totalizer
Operating Mode:
Up, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate:
30Hz, 5kHz
Time Format:
Number of Characters Per Row:
6, 6
Display Type:
LCD - Black Characters
Display Characters - Height:
Input Type:
No Voltage
Output Type:
Solid State
Voltage - Supply:
12 ~ 24VDC
Reset:
External, Front Panel
Panel Cutout Dimensions:
Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)