Schneider Electric LC2D25G7
Part No.:
LC2D25G7
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LC2D25G7.pdf
Description:
TESYS REVERSING CONTACTOR
Shipping
LC2D25G7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
TeSys
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
25 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
96 VAC
Must Release Voltage:
36 VAC