Schneider Electric LC1G265EHEA
Part No.:
LC1G265EHEA
Datasheet:
LC1G265EHEA.pdf
Description:
CONTACTORTESYSGIGA265 3P ADV48-1
Shipping
LC1G265EHEA Specifications
Series:
TeSys Giga
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
48 ~ 130VAC/DC
Contact Rating (Current):
265 A
Switching Voltage:
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style:
Box Lug
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C