Schneider Electric LC1D80M7
Part No.:
LC1D80M7
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
LC1D80M7.pdf
Description:
CONTACTOR TESYS DECA 80A 3P 220V
Shipping
LC1D80M7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
TeSys
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
220VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
80 A
Switching Voltage:
690VAC, 300VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage:
187 VAC
Must Release Voltage:
66 VAC